www.sefindia.org

# STRUCTURAL ENGINEERING FORUM OF INDIA [SEFI]

 Some general view Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 69, 70, 71  Next
Author Message
vikram.jeet Joined: 26 Jan 2003
Posts: 3432 Posted: Tue Apr 12, 2022 3:33 am    Post subject: Some hypothetical calculations of 9.0 m high mast are as under just to understand calcs. Assumptions :  Mast dia 0.45m  averaged. Mast top  lighting ring   dia 1.5m , ht 0.45m say hypothetically Foundation : Depth of foundation = 2.0m Size : 2.0m x 2.0 m Wind forces & their moments at footing base Wind  pressure = 200 kg/ m2 taking uniform Mast body H1= 200 * 0.80* 0.45*9.0 = 648 kg Moment at footing base M1= 648* ( 9.0/2 + 0.30+ 2.0) = 4407 kgm Top lighting ring H2 = 1.50*0.45  * 200 = 135 kg M2 = 135* ( 9.0+ 0.3+2.0 -0.45/2 ) *135 = 1495 kgm Total moment at base = 4407 + 1495 = 5902kgm Wtof footing +soil over it = 2.0*2.0 * 2.0* 1900 = 15200 kg Here average unit wt of soil and rcc footing and rcc pedestal taken 1900 kg/m3 Weight of mast + top ring say = 75 kg Total weight = 15200 + 75 = 15275 kg Check against Over turning : Stabilizing moment = 15275* 2.0/2 = 15275 kgm Overturning moment = 5902 kg m FOS against OT = 15275/ 5902 = 2.59  cf 2.0 OK Check against sliding is OK Base pressures : P/A +_  M/Z = 15.275 / (2*2) +_ 5.902 / ( 2*2^2 /6)   = 3.82 +_ 4.43 Since minimum base pr is negative , base will lose contact in some portion and base pressure calculations are as under : e = M/W = 5.902 / 15.275 = 0.39m Contact Length = 3*( 2/2 - 0.39) = 1.83m Contact % = 1.83*100/2.0 = 91.5% . Max base pressure = 2* 15.275/( 1.83*2.0) = 8.35 T/m2  cf   Gross SBC of soil This above illustration is purely hypothetical  based on old Wind code , pl follow Wind pressure as per latest code   vikram.jeet Joined: 26 Jan 2003
Posts: 3432 Posted: Tue Apr 12, 2022 3:37 am    Post subject: As checked at some  website regarding Andree Nursa formula : Ms =  { Nc A/2} - {2×Nc^2 /(2xAxQg)} + { 80×A^2×Qg^2×H^3 / (6561× Nc) } Ms - STABILISING moment Nc = weight of foundation + pole A = Footing side width   H= Height of concrete block Qg = Ground boundary resistance Values of Qg indicated are 0.20mpa / 0.25mpa / 0.30mpa depending upon soil type , but must be checked fm net Cannot say  on its Derivation . Engineers may verify the equation from net / books   .   vikram.jeet Joined: 26 Jan 2003
Posts: 3432 Posted: Tue Apr 12, 2022 3:39 am    Post subject: Some hypothetical calculations regarding concrete block pedestal type foundation of street light pole A) Based on weight of structure including passive soil resistance plus side friction on block Pole pedestal design For street light poles , of height ranging from 6.0 m to 12.0 m , most practicable solution is precast rcc block. Just to see for comparing with  andree formula : Ht of pole = 10.0m Dia of pole = 0.30m Top arm = 2.o m , dia 0.15 m Taking pedestal size 1.2x1.2x(1.2mdepth in ground +0.3m above ) Soil data : c=0 ; phi= 30 degree;hence Ka= 0.33 , Kp =3.0  ;  V= 1800 kg/m3 Coefficient of friction u= tan(0.75phi))= 0.414 ; EP rest = 0.50 Wt of block = 1.5x1.2x1.2x2400 = 5184 kg   Wt of pole and arm ,say = 30 kg ; Arm moment = 10kg x 2/2 =10kgm Wind load = 200 kg/m2 coastal areas as per old code  (for simplicity of presentation) Shape factor for pole body = 0.80 Wind moment at base of block= 200x10.0x 0.30 x 0.80x(10.0/2+0.3+1.2 )= 3120kgm Here Wind load on 0.3m protruding pedestal ignored , as also Wind load taken uniform upto ht , but actual shall be as per latest Wind code Stabilizing moments : From self +pole weight = (5184+30)x1.2/2 = 3129 kgm From passive less active soil resistance = ( 3.0- 0.33) 1800x1.2^3  /6 × 1.2 = 1661 kg m Frictional resistance = 0.414 ( 0.50x 1800x1.2^2  /2)1.2 x 2 = 645 kg Stabilizing  moment  due to friction= 645 x 1.2/3 = 258 kgm Total Stabilizing  moment  = 3129+1661+258 = 5048 kgm Total Overturning moment = 3120+ 10 = 3130 kgm FOS against OT = 5048/3130 = 1.60  in this case To be continued :   vikram.jeet Joined: 26 Jan 2003
Posts: 3432 Posted: Tue Apr 12, 2022 3:40 am    Post subject: Continued from previous  post: Stabilizing moment as per Andrea norsa formula : A= 1.2m Weight Nc = 5184+30 = 5214kg H=1.2m Qg = taking average soil = 0.25mpa = 25 tonne/m2 = 25000kg/m2 Stabilizing  moment  Ms : (i) 5214 x 1.2/2 = 3129kgm (ii) Minus  2x 5214^2/(2×1.2×25000) =  - 906 kgm (iii) plus 80x 1.2^2  × 25000^2 × 1.2^3 / (6561×5214) = 3637 kgm Net Stabilizing moment  = 3129 - 906 + 3637 = 5860 kgm as against 5048 kgm calculated from basics in previous post The above Formula must be verified from books , other sources  And also soil ground resistance value need to be taken as per soil parameters.   pvv.structure Joined: 06 Oct 2008
Posts: 2 Posted: Wed Apr 13, 2022 4:12 am    Post subject: Enclosed attachment for Built Foundation drawings for 12m high light pole with speakers and solar panel.

 vikram.jeet wrote: Continued from previous  post: Stabilizing moment as per Andrea norsa formula : A= 1.2m Weight Nc = 5184+30 = 5214kg H=1.2m Qg = taking average soil = 0.25mpa = 25 tonne/m2 = 25000kg/m2 Stabilizing  moment  Ms : (i) 5214 x 1.2/2 = 3129kgm (ii) Minus  2x 5214^2/(2×1.2×25000) =  - 906 kgm (iii) plus 80x 1.2^2  × 25000^2 × 1.2^3 / (6561×5214) = 3637 kgm Net Stabilizing moment  = 3129 - 906 + 3637 = 5860 kgm as against 5048 kgm calculated from basics in previous post The above Formula must be verified from books , other sources  And also soil ground resistance value need to be taken as per soil parameters.

Warning: Make sure you scan the downloaded attachment with updated antivirus tools  before opening them. They may contain viruses.
Use online scanners
12m Giant Voice Poles with Solar Panel and Light.pdf
Description: Filename:  12m Giant Voice Poles with Solar Panel and Light.pdf
Filesize:  155.67 KB   vikram.jeet Joined: 26 Jan 2003
Posts: 3432 Posted: Wed Apr 13, 2022 5:27 am    Post subject: Dear sir ,

Many thanks for uploading the details . Will go thru it .

Best regards & wishes

pvv.structure wrote:
Enclosed attachment for Built Foundation drawings for 12m high light pole with speakers and solar panel.

 vikram.jeet wrote: Continued from previous  post: Stabilizing moment as per Andrea norsa formula : A= 1.2m Weight Nc = 5184+30 = 5214kg H=1.2m Qg = taking average soil = 0.25mpa = 25 tonne/m2 = 25000kg/m2 Stabilizing  moment  Ms : (i) 5214 x 1.2/2 = 3129kgm (ii) Minus  2x 5214^2/(2×1.2×25000) =  - 906 kgm (iii) plus 80x 1.2^2  × 25000^2 × 1.2^3 / (6561×5214) = 3637 kgm Net Stabilizing moment  = 3129 - 906 + 3637 = 5860 kgm as against 5048 kgm calculated from basics in previous post The above Formula must be verified from books , other sources  And also soil ground resistance value need to be taken as per soil parameters.   vikram.jeet Joined: 26 Jan 2003
Posts: 3432 Posted: Wed Apr 13, 2022 6:00 am    Post subject: Depth of Transmission towers ,Poles foundation  as per IS 4091 As per Codal requirements minimum depth of foundation shall be H/6 , here H is the height of tower / pole above GL. For Block (pedestal only) type of foundations for poles , the thickening at top shall be 600mm ( 450mm in ground and 150mm above) and shall be  (B + 2×200mm) size , here B is the size of sq / circular block in plan.   vikram.jeet Joined: 26 Jan 2003
Posts: 3432 Posted: Fri May 13, 2022 9:16 am    Post subject: QUANTITIES OF CONC MIX INGREDIENTS in volumetric  mix For very small works of petty nature Structural engineers are Civil Engineers first , and SE afterwards and shall not limit their knowledge to  designing  but must have knowledge of associated disciplines as also concrete technology . Working out Quantities of cement , stone dust(Fine aggregate )  & stone aggregate in a conc mix is sometimes asked in a construction where supervision is by owner (non tech) / Just an illustration : Concrete Mix  1: 1.5 : 3 Considering conc Quatty = 1.0 m3 The dry volume  is generally taken as 1.54 times Hence dry volume of ingredients needs = 1.54 m3 Volume of cement needed = (1* 1.54 )/ 5.5 = 0.28 m3 Specific Weight of cement = 1440 kg/m3 Hence et of cement needed = 1440 * 0.28 =  403.2 kg = 403.2/50 = 8.07 bags Fine aggregate in form of stone dust Volume = (1.5 * 1.54)/5.5 =0.42 m3 = 14.8 cubic ft Coarse aggregate in form of stones 20mm down : Volume is double the FA I.e = (3 * 1.54)/5.5 = 0.84 m3 = 29.6  cft (  1/3rd CA 10mm down + 2/3rd CA   10-20mm) All above Quantities are for 1.0 m3 conc Just a generalised view   vikram.jeet Joined: 26 Jan 2003
Posts: 3432 Posted: Sun Jun 12, 2022 3:25 am    Post subject: Block foundation   (  For small medium size sheds , poles , high masts  and structures with light weight but high moments from wind ) Many advantages can be seen using concrete block foundations : (i) Conventional spread footing not required (ii) Block excavated to size do not need any shuttering   (iii) Requirement of reinforcement is much less compared to spread footing (iv) After placing conc cage and positioning Anchor bolts , concrete can be poured in one go.  Whereas in conventional spread footing first concreting is done for base , then shuttering for pedestal and concreting thereafter, thus taking more time. (v)Block foundation needs depth from minimum 1.22m to 1.5m and sometimes upto 1.8m. Uplift resistance is thru weight of block . Skin friction is additional. Resistance to moment is from passive soil resistance with some FOS (vi) It is economical considering multiple benefits   vikram.jeet Joined: 26 Jan 2003
Posts: 3432 Posted: Sun Jun 12, 2022 4:54 am    Post subject: Some situations where block foundations can not be proposed: Primarily it is  adjoining soil enclosing the concrete Block which provides Passive soil resistance against moments from wind , therefore in certain situations  , it may not proposed. (i) Any side of block - if there exists a nearby drain , it may not be possible to have passive soil resistance on drain side , and it can fail. Drain must be at least  1.5* Df away from block ,  Df being depth of block. (ii)  Marshy Soils (iii) Steep sloping terrain   Display posts from previous: All Posts1 Day7 Days2 Weeks1 Month3 Months6 Months1 Year Oldest FirstNewest First
 All times are GMTGoto page Previous  1, 2, 3 ... , 69, 70, 71  Next Page 70 of 71

 Jump to: Select a forum General----------------SEFI General DiscussionSpeak Out BoxFeature RequestsFreshers' ZoneEngineering MarvelsOfficial Announcements ArchiveEvaluate my ModelAcademic Project Guidance for B.Tech (B.E)/M.Tech (M.E)  Special Interest Groups----------------Dams and BridgesOpen Source Software Development First Time at SEFI----------------New Members make Test Posts Expert Dedicated Forums----------------Er. T. Rangarajan SEFI Archive----------------Past Discussions Year 2003Past Discussions Year 2004Past Discussions Year 2005Past Discussions Year 2006Past Discussions Year 2007 E-Conferences----------------Econference on State of Structural Engineering Practice and EducationE-Conference 1st June 2003Econference on The Real Estate (Regulation and Development) Act, 2016 (RERA) E-conference on IS 16700 13th March to 18th March 2018E-conference on Durability of Concrete - Feb 27 to March 11 - 2012E-Conference on Tall BuildingsE-Conferences-2008 [ Flat Slab Design issues ]E-Conference 1st March 2003E-Conference 19th July 2004E-Conference 23rd Sept 2003E-Conference 21st August 2004E-Conference 20th June 2005SEFI-GOD Technical Support for sefindia.org web site----------------SEFI Web Site Problems/ Login/Registration IssuesSponsored Message Archive
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum